Ενώ αυτά συμβαίνουν στο Αιγαίο (Τουρκικές Φρεγάτες παραπλέουν σε Σύρο-Τήνο-Μύκονο κάποια άλλη ‘’Φρεγάτα’’ (μάλλον μαούνα λόγω ασχήμιας) αλωνίζει στο ΓΕΝ. Δεν είναι άλλη από τη Κα Δ/τρία Σ.Π. του Πολιτικού Προσωπικού του ΓΕΝ, γνωστό κομματικό στέλεχος και συνδικαλίστρια της Νέας Δημοκρατίας (αλήθεια δεν υπάρχει ασυμβίβαστο;) που διαδίδει: Σε μένα ‘’βαράνε προσοχή’’ οι Διευθυντές και οι Κλαδάρχες του Ναυτικού γιατί ξέρουν ότι είμαι Νέα Δημοκρατία κολλητή του Υπουργού και του ΥΦΕΘΑ(σ.σ λόγω Σαλαμίνας;) και ότι μπορώ να τους αποστρατεύσω όποτε θέλω! Διορίζει κατά το δοκούν τους κομματικούς της και όχι μόνο φίλους σε θέσεις που επιθυμούν όχι βέβαια με αξιοκρατικά κριτήρια. Δεν είναι όμως η πρώτη φορά που η Κα Δ/τρία Σ.Π. αυθαιρετεί. Στο παρελθόν τον φίλο της , τον Σ.Π., από Ωκεανογράφο του έκανε μετάταξη στη κατηγορία ΠΕ Διοικητικού προκειμένου να τον μεταθέσει στην Αίγυπτο και όταν αυτός γύρισε στην Ελλάδα, τον τοποθέτησε σε θέση Τμηματάρχη στο φωτοτυπείο!!! της Γραμματείας ΓΕΝ , αφού προηγουμένως του διόρθωσε τα άσχημα φύλλα ποιότητος που του είχαν συντάξει στην Υδρογραφία, λόγω της αδιαφορίας και της επαγγελματικής του ανεπάρκειας, ώστε να λαμβάνει και το επίδομα των 250 Ευρώ επιπλέον του μισθού του. Επίσης η Κα Δ/τρία Σ.Π. , δεν μας λέει το πώς επελέγησαν έστω και προσωρινά, αυτή ως Δ/τρία Προσωπικού ΓΕΝ ,η Φ.Σ. ως Δ/τρία στην υπό κατάργηση ΕΘΕ (ήδη καταργήθηκε και έχουν χαθεί τα ίχνη της Φ.Σ μέσα στο ΓΕΝ-πάντως δεν απολύθηκε όπως προβλέπεται), η Α.Κ. ως Δ/τρία στη Γραμματεία ΓΕΝ και ποιά είναι τα τυπικά προσόντα που διαθέτουν αυτές οι τρείς και δεν διαθέτουν άλλοι Υπάλληλοι του ΓΕΝ. Όσον αφορά στην αρχαιότητα, που επικαλείται ‘’από καιρού εις καιρόν’’ η Σ.Π. ,ας μας απαντήσει κατά το χρόνο επιλογής αυτών των τριών για τις ως άνω θέσεις ,πόσοι Δ/τες υπήρχαν και ποιά θέση καταλάμβαναν αυτές ,βάσει της προϋπηρεσίας / προσόντων/μοριοδότησης , στην επετηρίδα των Πολιτικών Υπαλλήλων του ΓΕΝ ,ώστε να έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα επιλογής έναντι άλλων Υπαλλήλων. Επίσης όταν επελέγη ως Δ/τρία επί Νέας Δημοκρατίας η Σ.Π. τι αρχαιότητα είχε και ποιά τυπικά προσόντα. Απλώς όλες είναι γαλάζιες ( τύπου Σ.Π) ή πράσινες (τύπου Α.Γ.Μ) συνδικαλίστριες και με τον αντίστοιχο Υπουργό , κάτω από νόμους, άρθρα, παραγράφους αναλαμβάνουν καθήκοντα με τις ανάλογες απολαβές ,στη προκειμένη περίπτωση 200-500 Ευρώ μηνιαίως, λόγω θέσεως, υπερωριών ,συμβουλίων κλπ ,ενώ οι υπόλοιποι Στρατιωτικοί και Συνταξιούχοι βλέπουν τις απολαβές τους να μειώνονται και το ηθικό τους να καταβαραθρώνεται. Επαληθεύεται δηλ. η ρήση του αλήστου μνήμης Βουλγαράκη ‘’ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό.’’ Μήπως πρέπει κάποιος από τους Α/ΓΕΝ,ΥΦΕΘΑ,ΥΕΘΑ να το παίξει ‘’Βότσης’’ και να βυθίσει το ‘’Φετίχ Μπουλέντ’’ που κυκλοφορεί στο ΓΕΝ, γιατί εκτός από τα κουρέματα των μισθών ,συντάξεων και εφάπαξ, των Ασκήσεων,της Διεθνούς παρουσίας του Π.Ν., των προμηθειών ανταλλακτικών, των κονδυλίων για να πληρωθούν οι βάρδιες, της περικοπής οδοιπορικών για την εξυγίανση των οικονομικών , που δεν είναι τα μοναδικά αίτια της σημερινής κατάντιας της Ελλάδος, απαιτείται πρωτίστως να κουρευτούν και οι αυθαιρεσίες ορισμένων κομματικών κρατικών λειτουργών;!